Bilim ve Teknoloji

ELEKTRİK AKIMI NEDİR ? ÇEŞİTLERİ NELERDİR ? AC/DC NE DEMEKTİR?

AC/DC kavramları elektrik-elektronik alanı ile ilgilenen herkesin karşılaştığı ve duyduğu kavramlardır. AC/DC kavramlarını anlamak için öncelikle elektrik kavramını ve elektrik akımı kavramlarını bilmek gerekir. Bu kavramları bilmeden AC/DC kavramlarını tam olarak kavramak mümkün olmayacaktır. Elektrik kavramını öğrenmek için detaylı olarak açıkladığımız Elektrik Nedir ? yazımızı okuyabilirsiniz.

ELEKTRİK AKIMI NEDİR ?

Elektrik akımını basitçe tanımlayacak olursak , elektronların bir iletken üzerinde akmasına elektrik akımı denir. Yani elektrik yükünün hareket halinde olması Elektrik Akımı olarak tanımlanmaktadır. Bir uçtan diğer uca elektron(atomda bulunan (-) yüklü parçacık) taşınmaktadır ve taşınan elektron sayısı bize akımın büyüklüğünü verir. Bu büyüklüğü ifade edebildiğimiz birime Amper denir.

Elektrik akımı skaler bir büyüklüktür. Elektrik akımı I harfi ile gösterilir ve birimi Amper(A) dır. 6,25 x 10^18 tane elektron 1 coulomb’a eşittir. Coulomb Yük miktarının birimidir. Bir saniyedeki elektrik yükü bir ampere eşittir. Yani 1 A = C/s (Bir amper = Coulomb / saniye) şeklinde ifade edilmektedir.

Elektrik Akımının yüklü parçacıkların hareketi ile oluştuğunu öğrendik. Bu hareketin durumuna göre elektrik akımı çeşitlendirilmektedir. İşte AC ve DC dediğimiz kavramları ortaya çıkaran şey yüklü parçacıkların hareketinin nasıl olduğudur. Gelin şimdi bu kavramları öğrenelim.

DC NEDİR ?

DC kavramı ingilizce Direct Current kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir.Direct Current ”Doğru Akım” demektir. Yukarıda verilen grafik bir doğru akım grafiğidir. İncelendiğinde zamanla birlikte akımın büyüklüğünde herhangi bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

DC yani Doğru akım tanımlanacak olursa zamana göre yönü ve şiddeti değişmeyen akım demektir. Elektronik kartların tamamı DC akımla çalışır. Piller , aküler, bataryalar ve DC generatörler bize doğru akım yani DC verirler. DC akım depolanması kolay ve bu sayede kullanması da kolay bir akım türüdür.

!! Elektrik dikkat ve hassasiyet gerektiren bir alandır. Doğru Akımda 120 V gerilim ve üzeri insan sağlığını tehdit etmekte ve hayati tehlike arz etmektedir. Bu nedenle elektrik ile ilgilenirken mutlaka iş güvenliğini sağlamış olmalı , dikkatli olmalı ve işlerinizi özenle hassasiyet göstererek yapmanız gerekmektedir.

AC NEDİR ?

AC kavramı ingilizce Alternating Current kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Alternating Current “Alternatif Akım” demektir. Yukarıda verilen grafik bir AC akım grafiğidir. Grafik incelendiğinde genlik ve yönün zamanla değiştiği gözlemlenmektedir.

AC yani Alternatif Akımı tanımlayacak olursak zamana göre yönü ve şiddeti değişen akım türüdür. Sinüs dalgasına benzediği için sinüzoidal akımda denmektedir. Elektrik santrallerinde alternatif akım üretilmektedir. Alternatif akım iletiminde verimin yüksek olması ve düşük maliyetle iletim sağlanabildiği için evlere ve sanayilere elektrik alternatif akım şeklinde iletilir. Elektrik santrallerinde alternatif akım üretilmektedir.

Ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte Türkiye’de elekrik 50hz frekansla dağıtılmaktadır. Evlerde kullanılan elektrik 50 hz, 220 Volt saniyelerde kullanılan elektrik ise 50 hz , 380 Volttur. 50 Hz frekans elektriğin saniyede 50 kez yönünün değiştirdiği anlamına gelmektedir.

!! Elektrik dikkat ve hassasiyet gerektiren bir alandır. Alternatif Akımda 60V gerilim ve üzeri insan sağlığını tehdit etmekte ve hayati tehlike arz etmektedir. Bu nedenle elektrik ile ilgilenirken mutlaka iş güvenliğini sağlamış olmalı , dikkatli olmalı ve işlerinizi özenle hassasiyet göstererek yapmanız gerekmektedir.

Alternatif akım ve doğru akım arasında çevrim yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.Bununla alakalı yazımızı yine asalokur.com adresinde bulabilirsiniz. Çözümü okumakta bulan biriyseniz doğru yerdesiniz.

mchdclk
Elektrik-Elektronik Mühendisi ve öğretmeniyim. Teknoloji, Spor başta olmak üzere geniş çaplı kategoriler kapmasında içerik oluşturmak için asalokur.com'u kurdum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir